Południowa Tajlandia – rowerowe sz(t)osy

Tajlandia zachęca do eksplorowania. Główne drogi, mimo że szybkie i bezpieczne (szerokie pobocze) to przez duży ruch samochodowy skutecznie zachęcają do szukania bocznych, mniejszych tras. Przy głównych szosach raczej nic się nie dzieje. Czasami można jedynie spotkać kolorowe buddyjskie świątynie. Za to boczne ulice biegną przez dziką dżunglę, małe wioski, lasy palmowe i kauczukowe, pola, jeziora, góry wapienne. To na takich odcinkach słyszeliśmy co chwilę „Heloooo” oraz przybijaliśmy piątki z dzieciakami bawiącymi się na asfalcie. Właśnie takie odcinki najmilej wspominamy. I możecie być niemal pewni, że jeśli droga jest na Google Maps to jest wyasfaltowana. Tajowie lubią kłaść asfalt nawet w bardzo nieoczywistych miejscach 😉 Przygotowałem listę odcinków, które warte są przejechania z punktu widzenia rowerowego turysty oraz kompletną mapę naszej wyprawy.  Południowa Tajlandia – rowerowe sz(t)osy

Cała trasa

Poniżej znajdziecie zapis całej naszej trasy po południowej części Tajlandii. Po odliczeniu przepraw łodzią na wyspy wyszło nam około 1500 km. Mapa powstała po połączeniu wszystkich śladów ze Stravy w jedną dużą mapę (dzięki narzędziu http://www.jonathanokeeffe.com/strava/map.php) i zaimportowaniu pliku KML do serwisu https://ridewithgps.com.

Ciekawe drogi

Słowem wyjaśnienia, nie są to jedyne fragmenty warte przejechania w południowej Tajlandii. Jest to bardzo subiektywny wybór odcinków, które z jakichś powodów nam się spodobały i które można było zamknąć w sensownej długości. Oprócz nich przejechaliśmy też wiele krótkich fragmentów obok ciekawych miejsc, które wszystkie ciężko byłoby zebrać w jednym wpisie.

Droga nr 401

Odcinek drogi 401 przecinający dwa duże parki narodowe, na północy Khao Sok a na południu Khlong Phanom. Trasa zaczyna od podjazdu na wysokość około 320 metrów, następnie schodzi w dół do głównego wejścia do parku Khao Sok gdzie znajduje się wiele miejsc noclegowych. Dalej jadąc na wschód, przejeżdżamy szerokim płaskim asfaltem przez piękne górzyste tereny dwóch parków. Jadąc cały czas mamy możliwość podziwiania strzelistych szczytów wapiennych. Warto przejechać ten odcinek wcześnie rano zanim ruch samochodowy na tej drodze się zwiększy, Dalej trasa prowadzi w rejony zapory Ratchaprapha skąd startują wycieczki do parku Khao Sok i jeziora Ratchaprapha.

 


Droga nr 4118

Spokojna droga po wschodniej stronie parku Khlong Phanom. Dobre połączenie pomiędzy jeziorem Ratchaprapha a miastem Phang Nga. Po drodze warto wstąpić do świątyni Wat Rat Upatham (więcej w opisie drogi nr 4). Szeroki ładny asfalt z prawie zerowym ruchem samochodowy i rzadką zabudową. Relaks 😉


Drogi nr 4162 i 4008

To akurat dobry przykład, że w Tajlandii często można spotkać piękne trasy w miejscu, w którym byśmy się tego nie spodziewali. Wystarczy zjechać z głównych ruchliwych dróg. Dodatkowo, jeśli dodamy do tego odpowiednią porę dnia (wieczór) oraz pogodę (tuż po burzy, ogromna wilgotność, powietrze można było kroić nożem, dżungla w takich warunkach żyje skrzecząc, wyjąc i świszcząc i zagłuszając wszystkie inne odgłosy 🙂 ) wychodzi nam trasa, którą zapamiętamy na długo. Magia.

 


Wyspa Tarutao

Dzika, piękna, pusta i tajemnicza wyspa. Ciężko opisać ją w kilku zdaniach. Bez wątpienia jest to najbardziej niesamowite miejsce, w jakim byliśmy. Mimo że wyspa posiada jedynie 20 km dróg, to przejechanie ich jest niezwykłym przeżyciem. Przygotować się trzeba na ostre podjazdy 8-16 %, miejscami kiepski „asfalt”, wszędobylskie małpy oraz bardzo dużą wilgotność powietrza. Kosmos!

        


Drogi nr 4004 i 4007

Trasa po zachodniej stronie jeziora Songkhla. Spokojne, wiejskie klimaty. Mazury w tajskiej wersji 😉

   


Droga nr 5050

Piękna, nowa estakada wytyczona z wielkim rozmachem przez rozległe bagienne tereny.  Po drodze zobaczymy piękne rozlewiska, stada bydła korzystającego z błotnego spa, dużą ilość ptactwa oraz urokliwe konstrukcje rybackie. Cudo!

 


Droga nr 4

Górska droga nr 4 na północ od Phang Nga. Teoretycznie według tajskiej numeracji powinna to być droga szybkiego ruchu z co najmniej dwoma pasami, szerokim poboczem i masą aut. W rzeczywistości ten fragment jest prawie nieużywany przez samochody. Cały ruch kierowany jest na drogę 4311. W Phang Nga warto wstąpić do parku miejskiego, gdzie swój dom ma duże stado małp. Na północy przy drodze nr 4118 znajduje się na wzgórzu świątynia buddyjska Wat Rat Upatham, do której prowadzi krótka, ale stroma droga.

   


Big Buddha

Droga na wyspie Phuket prowadząca do świątyni buddyjskiej z wielkim posągiem Buddy. Jest to jedna z najwyższych dróg na wyspie. Po drodze mijamy miejsca pracy słoni (ku uciesze rzeszy nieświadomych turystów) oraz podziwiamy piękną panoramę okolic.


Pozostałe wpisy o Tajlandii: